ORTAK OLARAK NORMAL KULLANIM ŞEKLİMİZ ;

Basit olarak sistemimiz şu şekilde işlemektedir. Hisse senedi sahibi ortak (ortaklığını belgelendirmiş) Fotaş A.Ş. ortağı olarak kabul edilir. Aşağıda açıklandığı gibi kişiler sadece şirket ortağıdır. Nisan 2016 Genel Kurulu’nda 2017 yılından itibaren Fotaş A.Ş. konaklaması durdurulmuştur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

SÖZLEŞME – HİSSE SENEDİ – ORTAKLIK İLE İLGİLİ SORULAR

1.Yıllar önce sözleşme yapmıştım ( veya yapmışlar ) , ancak ortak olunmamış, hisse senedi alınmamış ne olacak? Durumum nedir?

 • Şirketimizde , ilk satış işlemlerine ait bir arşiv bulunmamaktadır. Proje satış aşamasından sonra, proje sahibi şirket müşterilerinin hisse senetlerini almaları için, çeşitli kereler mektupla ve hatta gazete ilanı ile davet etmişlerdir. Projeden satın alan müşterilerin tamamına yakını bu işlemi yaparak, şirketimize ortak olmuşlardır. Kendilerine hisse senetleri teslim edilmiştir. Teslim alınmamış hisse senetleri için, proje sahibi şirkete ( satış sözleşmesi yaptığınız ) müracaatınız gerekmektedir.

2.Hisse senedi nedir ? Neden önemlidir ? 

 • Hisse Senedi ortaklığı gösteren haklarınızı belgeleyen kıymetli evraktır. Bu belge olmadan şirket ortaklığının ve hakların ispatlanma şansı bulunmamaktadır.

 3.Mülkiyet şirketleri ( Fotaş A.Ş.,Aktaş A.Ş. , Adataş A.Ş., Devtur A.Ş. ) nedir? Niye ortak olmam gerekiyor? Ortak olmazsam ne olur?

 • Tesislerin Tapu mülkiyetleri, bu şirketlere aittir. Kısaca, tesislerin sahipleri bu şirketlerdir.
 • Bu mülkiyet şirketlerinin ortakları  ana statülerinde belirlenmiş öncelikli kullanım  kararı gereğince, belirlenmiş haklardan sadece ortak olanlar  yararlanabilirler.
 • Ortak olmayanlar ise Tesislerden münferit olarak  yararlanabilirler.

4. Hisse senedi alınmış, fakat daha sonra kaybedilmiş , bulunamıyor . Ne olacak ?

 • Hisse Senetleri hamiline olduğundan, ilgili hisse senedi kimin elindeyse o kişiye ait olacaktır. Bu nedenle “hisse senedi iptal” dava açılması gerekmektedir. Bu konuda avukatınıza danışmanızda fayda vardır.

 5.Sermaye artışı hakkında nasıl bilgi alabilirim?

 • Şirketlerimiz gerektiğinde zaman zaman sermaye artışı yapmaktadır. Bu artışlar ilgili şirket ortaklarımıza genel kurullarda onaylandıktan sonra duyurulur. Belirlenen süre içinde artışlara katılan üyelerimiz kendilerine özel tutarları sermaye artış hesaplarına yatırır. Sermaye artışında bulunan ortağımızın hissesi genel artış tutarına ve hisse adedine göre artar. Bilgiler şirketimiz tarafından tutulmaktadır.

KULLANIM İLE İLGİLİ SORULAR

 6.Fotaş A.Ş. hissedarıyım. Büyükada tesisinden faydalabilirmiyim ? başka tesislerden faydalanabilirmiyim ?

 • Ortaklarımıza Fotaş A.Ş. olarak ortak konaklama hizmeti Nisan 2016 itibariyle Genel Kurul’da alınan karar göre durdurulmuştur.
 • Talebinizi iletisim@sunsetmavi.com adresimize iletmenizi rica ederiz. Durumunuz değerlendirilerek tarafınıza bilgi verilecektir.

 7.Bu bir devre mülk müdür?

 • Bu bir devre mülk ya da devre tatil sistemi değildir. Mülkiyet tamamen ilgili şirkete aittir. Bu şirkete ortak olan üyelerin ( hissedarların) tesislerden öncelikli kullanım hakkı vardır. Bu hakkın kullanım şartları ayrıca ( kullanım yönetmeliğinde ) belirlenmiştir. Kişisel bir mülkiyet söz konusu değildir. Herhangi bir kişisel tapu  söz konusu değildir. Devre mülk tapusu veya devre tatil sözleşmesi vs. söz konusu değildir.

 8.Fotaş A.Ş. ortağıyım, ortak olarak öncelikli kullanım hakkımız durdurulmuş, konuyla ilgili bilgi rica ediyorum.

 • Fotaş A.Ş. genel kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda 2017 senesinden itibaren ortakların öncelikli kullanımı sistemi sona ermiştir. Dolayısı ile 2017 yılından itibaren zorunlu katılım payı uygulaması da sona ermiştir.

Bahsi geçen konuyla ilgili Genel Kurul Toplantı Tutanağına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

9.Fotaş A.Ş. hissedarı olarak, 2006 yılında alınan genel kurul kararına istinaden , şirkete “devre tatilimi bundan böyle kullanmayacağım. Gayrimenkullerin satılarak, hisseme düşen bedelin tarafıma ödenmesini talep ederim.”  Seçeneğini kabul ve taahhüt etmiştim. Gelinen son nokta konusunda bilgi talep ediyorum.

 • Fotaş A.Ş. maliki bulunduğu İzmir Foça ilçesindeki gayri menkullerini geçtiğimiz yıllarda satışa çıkarmıştır. Satışlar halen devam etmektedir. Satışlar tamamen bittikten sonra , net satış gelirleri üzerinden, diğer giderler, maliyetler, vergiler vb. düştükten sonra, hisse başına düşecek net değer  belli olacaktır. Buna uygun olarak hissedarlarımızdan dileyenlerin hisseleri devir alınacaktır.

 

 

HİSSE DEVİR – SATIŞ – İADE- MİRAS İNTİKAL İLE İLGİLİ SORULAR

 10.Hissemi, haklarımı devretmek istiyorum. Ne yapacağım ?

 11.Hissemi şirkete iade etmek istiyorum. Ne yapacağım ?

 • Şirketimizin bedel karşılığı iade alma programı yoktur. Sadece sistemden ayrılmak ve ortaklığınızı sona erdirmek isterseniz, bedelsiz devir işlemi yapabilirsiniz. Böyle bir durumda e posta ile şirketimize müracaat edebilirsiniz.

 12.Şirkete olan geçmiş borçlarıma karşılık, hissemi  bedelsiz iade etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim ?  

13.Bu sistemden çıkmak istiyorum. Artık mesaj vs almak istemiyorum. Beni artık aramayın. Ne yapmam lazım ?

 14.Miras olarak bu hisseler ve haklar tarafıma/mıza  kaldı. Veraseten intikalini nasıl yapabilirim ?

15.1 kişiden fazla, ortaklı hisse sahibi olunma durumunda, iletişim ve yetki nasıl olacak ?

 • Ortaklardan biri diğer ortaklar tarafından imzalı olarak “Tek yetkili” kılınacaktır. İlgili evrakın bir örneği iletisim@sunsetmavi.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

İLETİŞİM – ADRES DEĞİŞİKLİKLERİ – ÖZLÜK BİLGİLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

 16.Adres ve iletişim bilgilerimde değişikliğim var. Ne yapmam lazım ?

 17.Burada bulamadığım soru ve cevaplar için ne yapmam gerekiyor?.

 • Tüm soruları dikkatlice incelemenizi önemle rica ederiz. Eğer sorunuza yanıtı “Sıkça Sorulan Sorular” alanında bulamadıysanız. Bu durumu belirterek iletisim@sunsetmavi.com adresine sorunuzu iletebilirsiniz.

 18.Şirket merkezine gelirsem, bir yetkili ile görüşebilirmiyim.?

 • Merkez ofisimizde genel bilgilendirme ya da bilgi almak için bir birim bulunmamaktadır.
 • www.fotas.com.tr sayfamızdaki “Sıkça Sorulan Sorular” alanını incelemenizi, farklı bir sorunuz var ise iletisim@sunsetmavi.com eposta adresine eposta ve 0212 252 07 09 no.lu faks ile talebinizi gönderebilirsiniz. 0850 811 32 90 no.lu telefonumuza sesli mesaj bırakabilirsiniz. (Sesli yanıtlarınızda eposta adresi ve ortak ad soyad bilgisini bırakmanız önemlidir.)

19.İnternet, web sitesi, e-posta vb konularda bilgim yok. Ne yapacağım ?  E posta kullanmıyorum, nasıl iletişim kuracağım ?

 20.İstediğiniz belgeleri size nasıl ulaştıracağım ? taramadan geçirip, e posta göndermem yeterli midir ? fax olarak göndersem de elinize geçer mi ? posta olarak yollayabilir miyim ?

 • İstenilen belgeleri iletisim@sunsetmavi.com adresine epostayla iletmeniz yeterlidir.
 • Aslı istenen belgelerin kargo veya posta ile gönderilmesi yeterlidir.
 • 0212 252 07 09 no.lu faksa da gönderim yapabilirsiniz. Faks ile yapacağınız bildirimlerde size ulaşabileceğimiz eposta adresi ve faks numarası bildirmeniz gerekmektedir.

 21.İletişim adresinize ya da faksa ilettiğimiz sorular nasıl yanıtlanır?

 • Gelen sorular ilgili bölümlere gider, şirketimiz kendi içinde değerlendirir, araştırır ve cevap hazırlayarak karşı tarafa gönderir. Sanal ortamda çalışılır. Çalışma saatleri ve mekanları esnektir. Ofise bağlı değildir.

 22.0850 811 32 90 no.lu hat hangi amaçla kullanılır, kimler mesaj bırakabilir?

 • 0850 811 32 90 no.lu hattımız ortaklarımıza özel bir hattır, ortaklıkla ilgili konularda mesaj bırakabilir.

 23.0850 811 32 90 no.lu telefona bıraktığım mesaja nasıl dönüş yapılacak?

 • Ücretsiz hattımıza ortaklıkla ilgili bıraktığınız sesli mesajlarda, ortak adı, eposta adresi ve faks numaranızı bırakmanız önemlidir. İletişim bilgileri ve konusu net olan mesajlara değerlendirme sonrasında eposta ile ya da faks ile geri dönüş yapılacaktır.

FOTAŞ A.Ş. İLE İLGİLİ SORULAR

24.Fotaş A.Ş. hissedarıyım. Hisselerimi bedeli karşılığı şirkete geri vermek- iade etmek istiyorum. Ne yapılabilir ?

 • Fotaş A.Ş. ortağı olarak daha önce “Satış Beyanı” verdiyseniz bu işlemden faydalanmak için şirkete müracaat edebilirsiniz.
 • Hisse senedi geri alma işlemini işlemi şu anda yapılmamaktadır. Ancak müracaatlar  sıraya alınmaktadır. Geri alma işlemi başladığında bu sıralamaya uygun olarak işlemler yapılacaktır.

25.Fotaş A.Ş. hissedarıyım, Zorunlu Katılım Payı ZKP ödemesini nasıl yapabilirim ?

 • ZKP borcunuz var ise foca@sunsetmavi.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.
 • 2006 ile 2016 yılları arasında ödemeniz gereken ZKP borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. 2017 sezonundan sonrası için ZKP uygulaması kaldırılmıştır.

26.Fotaş A.Ş. hissedarıyım, daha önce Akyarlar tesisine bedelsiz geçmek için müracaat etmiştim. Fakat işlemleri yapmadım. Şimdi olabilir mi ?

 • Tesisler arası yatay geçiş işlemleri 2014 yılı itibari ile sona ermiştir. Verilen süre içinde işlemleri yapmayan ve işlemlerini bitirmeyen ortakların müracaatları işlemden kaldırılmış ve hiç müracaat etmemiş olarak kabul edilmektedirler.

27.Fotaş A.Ş. hissedarıyım. 2006 yılı  genelkurul da alınan kararlardan sonra herhangi bir alternatif kullanım seçimi yapmadım. Durumum nedir ?

 • Fotaş A.Ş.’nin 2006 yılı genel kurulunda alınan kararlar doğrultusunda, 2007 yılından itibaren, devresini kullanmayan Fotaş ortakları, o sezon için belirlenen en düşük katılım payını ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Kısaca “Zorunlu Katılım Payı” ZKP olarak adlandırdığımız bu bedelleri, kullanmadığı halde yatırmamış ortakların, kullanım hakları, Fotaş A.Ş. yönetim kurulu tarafından dondurulmuştur. İlgili dönemler için birikmiş ZKP ödemelerini vade farkları ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.
 • Bu genel kuruldan sonra, şirkete yazılı dilekçe vererek ,”bundan böyle devre kullanmak istemiyorum” diyerek başvuruda bulunan Fotaş ortakları, ZKP’ye tabii değillerdir. Bu durumda olan ortaklarımız, sadece Anonim şirket hissedarı olarak, ortaklığını devam ettirmektedirler.
 • Borcu olan ortaklar başkasına devir işlemi yapamamaktadır. Borçlarına istinaden şirketimize “bedelsiz devir” işlemi yapabilirler. Daha detaylı bilgileri www.fotas.com.tr web sayfamızda bulabilirsiniz

28.Fotaş A.Ş.  şirket hissedarıyım. Şirket kar payı haklarım, temettü haklarım nedir ?

 •  Şirket hissedarı bütün ortaklar, şirketin kar etmesi ve de genel kurulda kar dağıtılmasına karar verildiğinde, hisseleri oranında kar payı almaya hakları vardır. Bu durum oluştuğunda şirket ortaklarına bilgilendirme yapılır. Hissedarların Türk Ticaret Kanununda belirtilen bütün hakları geçerlidir.

29.Fotaş A.Ş için; 2017 sezonu ve sonrasında ortakların kullanım hakkı ne şekildedir?

 • 2016 yılında gelen kurul toplantısında alınan karar gereği  ( https://www.fotas.com.tr/files/Fotas-2013_2014_2015-Yillari-Olagan-Genel-Kurul-Toplanti-Tutanagi.pdf) Fotaş A.Ş Foça’da bulunan gayrimenküllerin tamamını satmaya  karar vermiştir. Bu sebeple öncelikli kullanım hakkı durdurulmuştur. Dolayısı ile 2017’den itibaren Fotaş’ta konaklama hakkı  bulunmamaktadır. Fotaş ve işletme şirketine ZKP (zorunlu konaklama payı) veya başka borcu olmayan Fotaş ortakları diledikleri  takdirde tesisisin uygunluk durumuna göre  Bodrum Turgutreis ’teki Sunset Mavi tesislerinden faydalanabilirler.